O Kaplicy

Poświęcenie Kaplicy

Kaplica św. Pawła Apostoła w Kaliszu jest pierwszym obiektem kultu religijnego w Polsce, który został umiejscowiony właśnie na obszarze kampusu mundurowego. Jest to miejsce duchowej kontemplacji oraz modlitwy dla studentów i pracowników szkoły. W obiekcie sprawuje się Mszę Świętą, a także przechowuje Najświętszy Sakrament.

Czytaj więcej…

Patron Św. Paweł

Św. Paweł – znany także jako Paweł Apostoł, Paweł z Tarsu – chrześcijański święty, misjonarz i męczennik, urodzony ok. 8 roku n.e. w Tarsie, stolicy Cylicji. W tradycji chrześcijańskiej przyznano mu miano “Apostoła Narodów”, choć on sam nie wchodził w poczet uczniów Jezusa, ani nie miał bezpośredniej okazji go poznać.

Żywot niezwykle wyrazistej postaci, jaką bez cienia wątpliwości był św. Paweł, można podzielić na dwa zasadnicze okresy: przed i po nawróceniu, które dokonało się na skutek wizji spotkania z Chrystusem w drodze do Damaszku. Postać sprzed nawrócenia, a zatem trudniący się wyrobem namiotów Szaweł z Tarsu, to zatwardziały faryzeusz i prześladowca chrześcijan, obecny m.in. przy ukamieniowaniu św. Szczepana około 35 r. n.e. Zmiana życiowej drogi Szawła nastąpiła efektem wspomnianego chrystusowego wezwania oraz chrztu, podczas którego przyjął imię Paweł.

Czytaj więcej…

Obraz Jezusa Miłosiernego

Obraz Jezusa Miłosiernego stanowi obecnie jeden z najważniejszych obiektów kultu chrześcijańskiego w Polsce, a jego liczne reprodukcje obecne są w wielu krajach całego świata. Przedstawia oblicze zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa, który pragnie udzielić ludziom wszelkich łask, płynących z Jego ukrzyżowania. Niezwykle interesująca jest historia powstania tego obrazu. Wiąże się ona bowiem z widzeniem, jakiego w dniu 22 lutego 1931 roku, na terenie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, miała doznać św. Siostra Faustyna Kowalska. Podczas widzenia Jezus Chrystus nakazał Siostrze Faustynie, aby stworzono malowidło dokładnie oddające ukazany wizerunek. Tym samym Jezus stał się współautorem tego obrazu. Zapragnął przy tym, aby ludzkość oddawała cześć Jego uwiecznionej podobiźnie, zgodnie ze słowami zapisanymi w „Dzienniczku” Siostry Faustyny: „Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

Czytaj więcej…

OBRAZ MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ 

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej uznawany jest współcześnie za sztandarowy symbol chrześcijaństwa, otoczony szczególną czcią zwłaszcza przez Polaków. Przedstawia Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Takie przedstawienie w ikonografii określa się mianem hodegetrii, a pierwszym autorem, który uwiecznił Matkę Boską we wspomniany sposób był Łukasz Ewangelista. Obraz Czarnej Madonny – jak określa się Matkę Boską Częstochowską – umieszczono w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, gdzie troskliwą opieką otaczają go ojcowie paulini. Każdego roku z różnych miejsc w całej Polsce wyruszają pielgrzymki, których celem jest właśnie klasztor na Jasnej Górze. Pielgrzymi w ufnej wierze składają swe codzienne problemy, troski i intencje przed obliczem Świętego Obrazu, znanego na przestrzeni wieków z wielu cudów, spisanych skrupulatnie przez ojców paulinów w rękopisie „Liber Miraculorum Beate Virginis Monasteri Czenstochoviensis” („Cuda i łaski zdziałane za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej”). Pierwszym w historii odnotowanym cudem było odzyskanie wzroku przez Jakuba Wężyka, który pełnił funkcję malarza Władysława Jagiełły – króla Polski w latach 1386-1434.

Czytaj więcej…

Być wszystkim dla wszystkich

rozmowa z o. dr Janem Dezyderiuszem Polem